" DZIEŃ ZOSI SAMOSI"

Przygotowanie dziecka do świadomego dbania o własne zdrowie, a także kształtowania czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych to jedno z podstawowych zadań przedszkola. W przedszkolu dziecko uczy się w jaki sposób dbać o higienę, jak należy się odżywiać, prowadzić zdrowy styl życia.
O zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju decyduje wiele czynników, jednakże jednym z najważniejszych jest zdrowe odżywianie, które jest nieodłączne z nabywaniem umiejętności bycia samodzielnym w różnych sytuacjach tj. opanowania techniki prawidłowego jedzenia, posługiwania się bezpiecznego sztućcami, przezwyciężania uprzedzeń do potraw czy samodzielnego wykonywania posiłków. Z obserwacji dzieci podczas spożywania posiłków wynika jednak, że największym problemem dzieci występującym w każdej grupie wiekowej jest niechęć do zjadania surówek, dodatków warzywnych do kanapek oraz zup mlecznych. Są dzieci, które nie chcą nawet poznać smaku niektórych potraw. W celu wyeliminowania negatywnych postaw dzieci do spożywania posiłków wprowadziliśmy w tym roku szkolnym eksperymentalną akcję promującą praktyczne działania dzieci dotyczące samodzielnego przygotowywania kanapek na śniadanie organizując w każdy piątek „DZIEŃ ZOSI SAMOSI”.
Nadrzędnym celem akcji jest perfekcyjne opanowanie techniki jedzenia, przezwyciężanie uprzedzeń do niektórych potraw oraz higiena spożywania posiłków podczas samodzielnego przygotowania kanapek na śniadanie.

Mamy nadzieję, że nasze działania prowadzone w ramach „Dnia Zosi Samosi” przy współpracy rodziców i personelu przedszkola przyniosą oczekiwane efekty i przynajmniej część dzieci zmieni swoje upodobania i nawyki żywieniowe.
Pierwsze zmagania ze śniadaniowymi kanapkami miały miejsce 9 października 2015r. Dzieci po raz pierwszy przygotowywały wówczas soje kolorowe bogate w witaminy kanapki. Szybko okazało się, że nawet największe niejadki nie stawiały oporu, aby zjeść śniadanie. Za nami już dwa lata prowadzonej akcji.
W roku szkolnym 2017/2018 również będziemy kontynuować akcję.