Sałatka owocowa

W ramach realizacji tematu kompleksowego "Jesień w sadzie" dzieci w naszym przedszkolu poznawały owoce z sadu. Czwartek – 28.09.2017r. – był jednak szczególnie pysznym dniem w grupie „Muchomorków”, ponieważ dzieciaki w naszej grupie przygotowywały sałatkę owocową. Na początku dzieci rozwiązywały zagadki o owocach z sadu, rozpoznawały je za pomocą dotyku i węchu. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce.

Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki, zwrócenie uwagi na higienę pracy, samodzielne działania dzieci.

Dzieci kroiły wcześniej przygotowane owoce przez n-la w kostkę na desce za pomocą plastikowych nożyków (zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa).
Wkładały pokrojone owoce do dużej miski.
Doprawiły sałatkę sokiem z cytryny i wymieszały.
Degustowały sałatkę; dzieliły się swoimi wrażeniami;
nauczyciel podkreślał wkład pracy każdego dziecka w powstanie sałatki; zachęcał do wykonania podobnej z rodzicami w domu.
Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą.
Relacja 2017-10-02, 21:30 | autor: Barbara Ostrowska