Zgłoś Twoje dziecko do konkursu "Ruszaj z przedszkolakiem łamigłówek szlakiem"

Relacje

PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

CO WYDARZYŁO SIĘ W NASZYM PRZEDSZKOLU W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
W roku szkolnym 2017/2018 dzieci z naszego przedszkola poza realizacją zadań wynikających z rocznego planu pracy, treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2017/2018 oraz ogłoszenia przez MEN roku szkolnego 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej” miały okazję uczestniczyć w licznych uroczystościach, konkursach, wycieczkach czy też spotkaniach z przedstawicielami różnych firm i jednostek organizacyjnych.
Wzorem ubiegłego roku przedstawimy Państwu informację o ważniejszych wydarzeniach z życia naszego przedszkola związanych z realizacją w/w zadań.
I. REALIZACJA KIERUNKÓW POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA
- 6.10.2017r. dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Komputerowe przygody Dudusia Wesołka" w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego ARENA z Białegostoku. W ciekawym i zabawnym przedstawieniu, aktorzy przestrzegali dzieci przed zagrożeniami i uzależnieniami komputerowymi.
- 15.12.2017 r. odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia warsztatowe prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Czerwinie z Filą w Goworowie. Pani pedagog Marzena Żochowska oraz logopeda pani Patrycja Potrykus-Grochowina zapoznały dzieci z podstawowymi zasadami korzystania z książek.
- 8.02.2018 r. gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Profilaktyczny „Magik” z Białegostoku z przedstawieniem pt."Internetowe pułapki". Dobór przedstawień teatralnych w naszym przedszkolu nie jest przypadkowy. Tematyka ściśle powiązana jest zarówno z treściami wynikającymi z tematów kompleksowych jak i zagadnień rocznego planu pracy. Tym razem zgodnie z kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2017/2018 dotyczących bezpieczeństwa w internecie oraz odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznych za pośrednictwem aktorów dzieci mogły zapoznać się zagrożeniami czyhającymi na nie w Internecie.
- 19.02.2018 r. nasze przedszkole odwiedziła pani Ewelina Kossakowska psycholog z Poradni Pedagogiczno Psychologicznej w Czerwinie filia w Goworowie, która poprowadziła zajęcia edukacyjne dla dzieci na „Ochrona dzieci w internecie”.
- w miesiącu marcu i kwietniu 2018 r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w cyklu zajęć informatycznych zorganizowanych w Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji.
- 26.04.2018r. „ Bezpieczeństwo – ważna sprawa ” pod takim hasłem zostało zrealizowane kolejne zadanie konkursu „ Przedszkole talentów”. Grupa „ Skrzaty” pod kierunkiem p. Urszuli Kordasz, p. Beaty Piechockiej i pomocy nauczyciela p. Anny Brejnak zaprezentowały grupie maluchów przedstawienie na temat bezpiecznego korzystania z komputera.
- 8.05.2018 r. to dzień, w którym dzieci z oddziałów przedszkolnych Gminy Goworowo spotkały w naszym przedszkolu by wziąć udział w XIV już edycji międzyprzedszkolnego konkursu recytatorskiego pod tytułem "KTO TY JESTEŚ - POLAK MAŁY".Tematyka tegorocznego konkursu ściśle nawiązywała do ogłoszonego przez MEN roku szkolnego 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej” . Wzorem ubiegłorocznego konkursu dzieci recytowały wiersze napisane głównie przez ich rodziców.

II. REALIZACJA ZADAŃ WYNIKAJĄCYCH Z ROCZNEGO PLANU PRACY
- 19.09.2017r. – przedszkolaki aktywnie przyłączyły się do akcji "Sprzątanie Świata".
- 3.10.2017r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu w Pasiekach. Głównym celem wycieczki było poznanie zwiastunów i darów ,,Pani Jesieni".
- 13 .10.2017 r. odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka” połączona z Dniem Edukacji Narodowej.
- 19.10.2017 r. dzieci z przedszkola wybrały się do Przychodni Lekarskiej ,,Vita-Med'' w Goworowie w ramach realizacji tematu kompleksowego „Dbamy o swoje zdrowie”.
- 19.10.2017 r. na zaproszenie wychowawców odwiedziła nas pielęgniarka. Spotkanie było podsumowaniem całotygodniowych rozważań na temat czystości i zdrowia.
- 25.10.2017.r gościliśmy w przedszkolu policjanta, który wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także niebezpieczeństw jakie mogą spotkać dzieci w miejscach takich jak plac zabaw, podwórko czy dom.
- 6.11.2017 r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Ostrołęki by na żywo spotkać się z aktorami Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Tym razem na deskach sceny Ostrołęckiego Centrum Kultury aktorzy łomżyńskiego teatru zaprezentowali bajkę „Pinokio”. Choć to bajka wszystkim dobrze znana, to całość przedstawienia wyraźnie skoncentrowana była na promowaniu wartości wychowawczych takich jak przyjaźń, miłość do rodziców i szacunek do drugiego człowieka.
- 1.12.2018 r. nasze przedszkole odwiedził pan pszczelarz, który opowiedział historię powstawania miodu.
- 6.12.2017r. przedszkolaki w ramach „Mikołajek” pojechały na wycieczkę do salonu zabaw „ Fantazja” w Ostrołęce. Tego dnia odwiedziły także Państwową Straż Pożarną w Ostrołęce gdzie poza oglądaniem sprzętu strażackiego uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w sali „ Ognik”.
- 19.12.2017 r. odbyła się uroczystość jasełkowa.
- 10.01.2018r. w ramach prowadzonej w naszym przedszkolu akcji „Dokarmiamy zwierzęta zimą”, nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu w miejscowości Jemieliste.
- 30.01.2018r. w przedszkolu odbył się „Bal karnawałowy” pod kierunkiem Pana Sprężynki ze Studia Artystyczno- Edukacyjnego „Bąbel Ziombel z Siedlec.
- 1.02.2018r. w świetlicy w Brzeźnie odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”.
- 5.03.2018 r. przedszkolaki poznając pracę ludzi w różnych zawodach wizytą w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji, gdzie pod kierunkiem instruktora pana Arka poznały zawód muzyka rozpoczęły cały cykl spotkań z ludźmi wykonującymi różne zawody.
- 6.03.2018r. dzieci wybrały się na spacer do Pawilonu „ Perfekt” w Goworowie.
- 7.03. 2018 r. przedszkolaki udały się do pobliskiego salonu fryzjerskiego oraz do gabinetu stomatologicznego.
- 8.03.2018 r. przedszkolaki wybrały się do Urzędu Gminy w Goworowie, aby poznać pracę urzędników, a po obiedzie odwiedził nas prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie p. Rafał Ostrowski, który opowiedział dzieciom o pracy strażaka.
- 9.03.2018 r. przedszkolaki odwiedziły stację kontroli pojazdów Państwa Aleksandry i Artura Dudziec.
- 23.03.2018 r. ulicami Goworowa barwny korowód przedszkolaków wybrał się na poszukiwanie wiosny.
- 27.03.2018 r. w oczekiwaniu na zbliżające się Święta Wielkanocne przedszkolaki pod czujnym okiem nauczycieli ozdabiały jajka. Niezawodni Rodzice już po raz kolejny w tym roku szkolnym przygotowali miłą niespodziankę dla naszych przedszkolaków. Kiedy dzieci zmagały się z ozdabianiem jajek, pod drzwiami czekał na nie kosz pełen prezentów od zajączka wielkanocnego.
- 11.04.2018 r. nasze przedszkolaki udały się z wizytą do gospodarstwa rolnego państwa Barbary i Andrzeja Fronczyków.
- 13.04.2018 r. dzieci z przedszkola pojechały do Ostrołęckiego Centrum Kultury w Ostrołęce na spektakl „Pippi Pończoszanka” w wykonaniu aktorów z Teatru Lalki i Aktora w Łomży .
- 16.04.2018 r. w piekarni państwa Romanowskich przedszkolaki poznały proces wypiekania pieczywa.
- 18.04.2018 r. na plac przedszkolny przyjechało obwoźne kino 7D przedszkolaki obejrzały film pt. „ Fabryka czekolady”.
- 19.04.2018 r. do lasu w miejscowości Brzeźno wybrały się nasze przedszkolaki w celu poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Co słychać wiosną w lesie? W drodze powrotnej do przedszkola zatrzymały się przy hydroforni i oczyszczalni ścieków w Brzeźnie, aby poznać zasady ich dziania.
- 10 maja 2018 r. odbył się konkurs plastyczno-religijny pod hasłem ,,Mój Przyjaciel Anioł Stróż”.
- 15.05.2018r. przedszkolaki wraz z opiekunem grupy p. Urszulą Kordasz zrealizowały kolejne zdanie konkursu „ Przedszkole talentów”. Wysłuchały wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy, następnie same pięknie wyrecytowały wiersz pt. „ Na straganie” J. Brzechwy.

III. DZIAŁANIA PODEJMOWANE W RAMACH WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
- 10.10.2017r. z inicjatywy Rady Rodziców odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty florystyczne pod nazwą „Jesienny bukiecik”. Warsztaty poprowadziła florystyka z kwiaciarni „KWIATKI Z CHATKI” z Wąsewa.
- 27 listopada 2017 r. na zaproszenie pani dyrektor Wiesławy Wasilewskiej gościliśmy w naszym przedszkolu dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Goworowie. Liczna grupa 6-latków obejrzała przygotowaną przez nasze przedszkolaki legendę „Skąd się wzięły trzy wieże w herbie Przasnysza”.
- 28 listopada 2017 r. to dzień, który za sprawą przedstawicieli Rady Rodziców zapisał się w historii naszego przedszkola jako dzień pełen miłych niespodzianek. Tego dnia do drzwi przedszkola zapukały mamy w strojach wróżek i cyganki z licznymi magicznymi wróżbami i przepowiedniami.
- 8.12.2017 r. po raz kolejny z inicjatywy Rady Rodziców odbyły się w przedszkolu warsztaty bożonarodzeniowe. Przedszkolaki przy pomocy rodziców z RR , nauczycieli, oraz florystyki z kwiaciarni ‘’Kwiatki z Chatki” z Wąsewa stroiki bożonarodzeniowe.
- 25.11.2017 r. - 6.12.2017 r. w przedszkolu organizowana była zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Zaangażowanie rodziców i dzieci z naszego przedszkola jak zwykle przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrano 300,34 zł. Koordynatorem akcji była pani Wiesława Wasilewska.
- 03.01.2018 r. - 9.02.2018 r. organizowana była akcja zbiórki karmy dla potrzebujących zwierząt ze schroniska „Canis” w Kruszewie.
- 8.03.2018 r. zaskakująco słodką niespodziankę z okazji "Dnia Kobiet" dla wszystkich pań z naszego przedszkola przygotowali Rodzice. Tradycyjnie z okazji święta kobiet wszyscy obdarowują panie pięknymi bukietami. W naszym przypadku było zupełnie inaczej. Utalentowane mamy nawypiekały lukrowanych torcików i w orszaku małych dżentelmenów wręczyły każdej pani.
- 23.03.2018 r. odbyły się w naszym przedszkolu rodzinne warsztaty na temat: ,,Robimy palmy wielkanocne''. Na warsztaty przybyły licznie mamy, babcie, ciocie, aby pod kierunkiem twórczyni ludowej pani Czesławy Lewandowskiej uwić palmę wielkanocną.
- w „Wielki Czwartek” dzieci będące na dyżurze przedświątecznym w naszym przedszkolu wykonały wspólnie z panią Basią babeczki wielkanocne.
- 11.05.2018 r. grupa „Muchomorki” wzięła udział w corocznym Przeglądzie Piosenki Religijnej organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie. Dzieci pod kierunkiem p. Barbary Ostrowskiej przygotowały piosenkę pt. „Święty Uśmiechnięty” zespołu Arki Noego.
- 11.05. 2018 r. odbyła się konferencja edukacyjna dla rodziców zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Czerwinie z udziałem tyflopedagoga, oligofrenopedagoga, surdopedagoga i rehabilitanta.
- 25.05.2018r. został zorganizowany „DZIEŃ RODZINY”.
- 18.05. 2018r przedszkolaki wybrały się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie.
- 8.06.2018 r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego Pana Tomasza Kowalczyk. Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza.
- 11.06.2018 r. przedszkolaki pojechały na wycieczkę do ZOO i do Hangaru z trampolinami znajdującymi się w Warszawie.
- 13.06.2018r przedszkolaki pojechały do Ostrołęckiego Centrum Kultury w Ostrołęce na „Opowieści z Lodowej Krainy”- w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego w Krakowie.
IV.ZAJĘCIA TEATRALNE REALIZOWANE PO PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
- 26.09.2017 r.- przedstawieniem pt. „Lekcja dobroci Jasia i Małgosi” w wykonaniu Teatru Profilaktycznego Edukacja Animacja z Białegostoku rozpoczęliśmy cykliczne miesięczne spotkania teatralne w naszym przedszkolu.
- 17.11.2017 r. przedszkolaki wzięły udział w przedstawieniu pt: ,,Podróż do wnętrza Ziemi.'' w wykonaniu Studia Artystyczno-Edukacyjnego ,,Bąbel Ziąbel.
-18.12.2017 r. nasze przedszkole odwiedził teatrzyk z Białegostoku z przedstawieniem pt. "Opowieść Wigilijna”.
- 12.01.2018 r. w po raz kolejny gościliśmy aktorów Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „MAGIK" z Białegostoku. Tym razem aktorzy odwiedzili nas ze spektaklem pt. ,,Pierwsza zima bałwanka Stefanka.
- 6.03.2018 r. za sprawa aktorów Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „MAGIK” z Białegostoku dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Wielkanocne przypadki zająca Sałatki”.
- 4.04.2018 r. gościliśmy w naszym przedszkolu grupę teatralną „AKADA” z Suwałk z przedstawieniem „Eko –Zdzisław i jego dobre rady na odpady”.
- 17.05.2018 r. dzieci kolejny raz gościły w naszym przedszkolu teatrzyk „Magik” z Białegostoku z przedstawieniem pt. "Akademia Pana Kleksa”.
- 18.06.2018r przedszkolaki obejrzały przedstawienie w wykonaniu aktorów z Teatru Karuzela z Białegostoku pt: „Zajączkowo- o zasadach i bezpieczeństwie w ruchu drogowym”.
- 19.06.2018r. odbyło się uroczyste pożegnanie 5-latków roku.
- 6,7,8.08.2018 r. organizowano w ramach programu adaptacyjnego „Jestem przedszkolakiem” dni adaptacyjne dla dzieci nowo przyjęte do przedszkola.
- 1-31.-8.2018 r. przedszkole pracowało w formie dyżuru wakacyjnego, na który zgłosiło się 26 dzieci z Przedszkola Samorządowego w Goworowie i z oddziału SP w Goworowie Filia w Szczawinie.

V.KONTYNUOWANE DZIAŁANIA ZAINICJOWANE W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
1. „ZOSIA SAMOSIA” – to całoroczna akcja kształtująca umiejętność opanowania przez dzieci techniki prawidłowego jedzenia, bezpiecznego posługiwania się sztućcami, przezwyciężania uprzedzeń do potraw oraz samodzielnego wykonywania posiłków.
2.”POCZYTAJMY RAZEM, MAMA SŁOWA JA OBRAZEK” - to całoroczna akcja, której ideą jest zachęcanie dzieci do rozbudzania zainteresowania czytelnictwa. W ramach akcji:
- 14 maja 2018 r. na zaproszenie pani Wiesławy Wasilewskiej wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Goworowie pani Barbary Grabowskiej przeprowadzili debatę pt. „Książka naszym przyjacielem”.
- 16 maja 2018 r. gościliśmy autorkę książek dla dzieci panią Joannę Brodowską. Była to już czwarta wizyta autorki w naszym przedszkolu, która w ramach innowacyjnych Autorskich Spotkań Edukacyjnych wprowadziła dzieci w świat literatury dziecięcej.

VI. NASZE SUKCESY

- 16.11. 2017 r. dzieci zaprezentowały na deskach sceny Świetlicy z Brzeźnie legendę pt.”Skąd się wzięły trzy wieże w herbie Przasnysza” w ramach XV Wojewódzkiego Przeglądu Legend Mazowsza organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie. Tradycyjnie przedszkole reprezentowała grupa 5-latków , którą przygotowała pani Wiesława Wasilewska we współpracy z wychowawcą grupy panią Beatą Piechocką oraz pomocą nauczyciela Anną Brejnak. Za występ dzieci tak jak inni uczestnicy otrzymały wyróżnienie i nagrody rzeczowe w postaci książek i gier planszowych. Na ręce naszych przedszkolaków trafiła również nagroda główna tj. „Tytuł najlepszego aktora”.
- 31.05.2018r. - "Przedszkole talentów"- taki tytuł otrzymało nasze przedszkole za udział w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Osobą odpowiedzialną za realizację zadań konkursowych była pani Urszula Kordasz.

Szczegóły dotyczące opisanych wydarzeń znajdują się na naszej stronie internetowej / psgoworowo.przedszkolowo.pl /.

Serdecznie zapraszamy.

Opracowała: Wiesława Wasilewska


Relacja 2018-10-05, 22:55 | autor: Wiesława Wasilewska
Przedszkolowo.pl logo