DEKALOG MAŁEGO PATRIOTY

We wtorkowe popołudnie 9 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele miejscowej 7 Goworowskiej Drużyny Harcerzy „Zorza” z opiekunką druhną panią Elżbietą Bieniecką na czele. Druhny w niezwykle zajmujący sposób opowiedziały dzieciom o idei harcerstwa oraz o tym, co to znaczy być harcerzem. Przedszkolacy z zainteresowaniem słuchali oraz brali aktywny udział w rozmowie z gośćmi. Harcerki pokazały mundur, uczyły komend harcerskich i opowiadały, co robią podczas zbiórek. Wszyscy razem przećwiczyliśmy pląsy harcerskie. W ramach realizacji konkursu „Przedszkole młodych patriotów” poprosiliśmy harcerki o wspólne ułożenie „Kodeksu małego patrioty”. Na początku Druhny pięknie opowiedziały dzieciom co oznacza bycie patriotą, nawiązały do symboli narodowych naszego kraju. Dzieci odpowiadały na zadane przez harcerki pytania, pokazując jednocześnie znajomość symboli narodowych, a także wiadomości dotyczących państwa Polskiego. Druhna Kinga opowiedziała legendę o powstaniu pierwszej stolicy Polski Gniezna, dzieci utrwaliły nazwę kolejnej stolicy Krakowa i bardzo dobrze wiedziały jaka jest obecna stolica Polski czyli Warszawa. Harcerki przygotowały dla dzieci puzzle, przedszkolaki w 3 grupach ułożyły flagę, godło i symbol walczącej Polski. Po czym wszyscy wspólnie przystąpili do ułożenia „Kodeksu małego patrioty”, który przedstawia się następująco:
1. Jestem Polakiem mówię po Polsku
2. Gdy słyszę mój hymn narodowy stoję na baczność
3. Znam i szanuję symbole narodowe: biało czerwoną flagę, orła białego na czerwonym tle i hymn „Mazurek Dąbrowskiego”
4. Znam polskie tradycje i obrzędy świąteczne
5. Znam daty polskich świąt narodowych.
Po ułożeniu kodeksu Druhna Kinga pokrótce dodatkowo omówiła przedszkolakom każdy z wymienionych punktów. Uwieńczeniem spotkania był wspólny śpiew oraz pląsy przy piosenkach harcerskich, co wprowadziło wszystkich zebranych w radosny nastrój. Przedszkolaki były zadowolone ze spotkania, co wyraziły głośnymi podziękowaniami i zaprosiły gości na kolejne spotkanie. Jesteśmy harcerzom bardzo wdzięczni za miłą owocną współpracę. Dziękujemy druhnom Kindze, Emilce, Marysi, Oli, Izie, Oliwi i Eli za odwiedziny w naszym przedszkolu.
Relacja 2019-04-10, 15:26 | autor: Barbara Ostrowska